top of page
  • Ceragem.pl

Ból pleców na wysokości płuc


Plecy to skomplikowana część ciała, która ze względu na swoją budowę oraz funkcje może być podatna na różnego rodzaju uszkodzenia i mikrourazy, co może prowadzić do dolegliwości bólowych. Te bóle mogą występować w różnych częściach kręgosłupa i mieć różnorodne przyczyny. Niektóre z nich mogą być wynikiem poważnych schorzeń, dlatego istotne jest szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.


Często zdarza się, że odczuwamy ból w okolicy płuc. Co może go spowodować? Zazwyczaj są to przeciążenia, wady postawy (np. skolioza), a czasami także neuralgia. Ból pleców na wysokości płuc często dotyka osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub są zmuszone do długotrwałego stania w pracy. W ciągu lat gromadzące się mikrourazy mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych.


Ból w tym obszarze może również sygnalizować obecność chorób zarówno kręgosłupa, jak i innych narządów wewnętrznych. Może to być objaw schorzenia dotyczącego któregoś z narządów wewnętrznych. W najcięższych przypadkach może to nawet oznaczać obecność raka płuc lub przełyku.


Co może powodować ból pleców na wysokości piersi?


Ból pomiędzy łopatkami, na wysokości płuc, towarzyszy wielu różnym schorzeniom, zwykle związanym z problemami układu ruchu. Ten rodzaj bólu często wskazuje na obecność chorób w odcinku piersiowym kręgosłupa, takich jak:


Spondyloza piersiowa, która charakteryzuje się ogólnymi zmianami zwyrodnieniowymi,

Dyskopatia jedno- lub wielopoziomowa z przepuklinami dysków,

Stenoza (zwężenie) otworów międzykręgowych,

Stenoza kanału kręgowego, powodująca ucisk na rdzeń kręgowy.

Przyczynami tych schorzeń są najczęściej przeciążenia, wady postawy, urazy mechaniczne oraz długotrwałe utrzymywanie się w jednej pozycji, co prowadzi do mikrourazów.


Ból na wysokości płuc może być również spowodowany przez neuralgię międzyżebrową, nazywaną również neuropatią międzyżebrową. Objawia się ona silnym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców po jednej stronie ciała. Ta forma bólu jest zwykle wynikiem uszkodzeń nerwów międzyżebrowych, spowodowanych urazem, zakażeniem, lub uciskiem, na przykład przez guz nowotworowy. Może również być konsekwencją zabiegów chirurgicznych lub nadmiernego napięcia mięśni klatki piersiowej.


Ból pleców na wysokości płuc może być powiązany z problemami w innych częściach ciała, w tym narządami wewnętrznymi znajdującymi się w tej okolicy. Problemy z płucami lub sercem są szczególnie często wymieniane przez ekspertów. Mniej typowe przyczyny tego rodzaju bólu mogą obejmować chorobę refluksową, półpasiec, chłoniaki, raka wątroby, fibromialgię, raka przełyku, nerwicę, kamienie w przewodzie żółciowym oraz raka piersi.


Jeśli ból staje się regularny lub przybiera charakter chroniczny, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i postawi diagnozę. W przypadku potrzeby, może być konieczne wdrożenie różnorodnych form terapii, takich jak terapia farmakologiczna, fizykoterapia czy terapia manualna, obejmująca np. masaż leczniczy. Terapia ciepłem, na przykład przy użyciu podgrzewanych poduszek lub koców, może także przynieść ulgę w łagodzeniu bólu pleców. W przypadku ostrych dolegliwości, lekarstwa przeciwbólowe mogą być stosowane doraźnie, aby złagodzić dyskomfort i umożliwić pacjentowi powrót do codziennych aktywności.ból pleców na dole

4 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page