top of page
 • Ceragem.pl

Rola i znaczenie kręgosłupa

Co to jest kręgosłup ?
Kręgosłup można porównać do rury, która osłania biegnący przez nią rdzeń kręgowy. „Rura” kręgosłupa złożona jest z nałożonych na siebie jak pierścienie kręgów i ciągnie się od nasady głowy do miednicy. Obudowa rdzenia kręgowego to nie jedyna funkcja kręgosłupa – oprócz tego podpiera nasze ciało, pośrednio odpowiada za ruch, gra rolę „rusztowania” dla mięśni i kości. Zdrowy, prawidłowo funkcjonujący kręgosłup jest stabilny, nie boli, nie ma uszczerbków i zwyrodnień.

Kręgosłup: budowa

Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 26 kości, ma od 33 do 34 kręgów. Dzieli się na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). Kręgosłup dorosłego człowieka to około 40-45 procent długości jego ciała.

Pierwsze dwa kręgi kręgosłupa to dźwigacz (atlas) i obrotnik. Kręgi szyjne są najbardziej ruchome – umożliwiają swobodne poruszanie głową. Kręgi piersiowe łączą się z żebrami; klatka piersiowa osłania narządy wewnętrzne takie jak płuca czy serce. Kręgi odcinka lędźwiowego są masywniejsze niż kręgi piersiowe i szyjne. W ten sposób kręgosłup jest przygotowany do podtrzymywania rosnącej masy ciała. Dźwigają największy ciężar i przez to są najbardziej narażone na urazy. Część krzyżowa wraz z miednicą osłania pęcherz moczowy i narządy płciowe. Odcinek guziczny, czyli kość ogonowa, nie ma żadnej specjalnej funkcji – to pozostałość po procesie ewolucji.

Kręgi poszczególnych odcinków oznacza się w medycynie literami i cyframi (takie oznaczenia można znaleźć między innymi na wynikach badań kręgosłupa). Każdy kręg składa się z trzonu, łuku i wyrostków (nieparzystego wyrostka kolczystego i parzystych wyrostków poprzecznych). Wyrostki poprzeczne sąsiednich kręgów formują stawy . Wyrostki kolczyste to miejsce przyczepu więzadeł i mięśni. Przestrzeń między wyrostkami to kanał kręgowy, przez który idzie rdzeń kręgowy

Między kręgami w osi pionowej znajdują się krążki międzykręgowe, czyli dyski. Amortyzują wstrząsy i umożliwiają kręgom poruszanie się względem siebie. Całość kręgosłupa jest ustabilizowana przez więzadła. Przez otwory międzykręgowe od rdzenia kręgowego odchodzą korzenie nerwowe. Tworzą sieć, która umożliwia przesyłanie impulsów nerwowych do mózgu.

Kręgosłup oglądany z boku przypomina literę „s”. Paradoksalnie przez to, że nie jest linią prostą, umożliwia utrzymanie postawy wyprostowanej i równowagi oraz pomaga w amortyzacji wstrząsów. Te naturalne krzywizny kręgosłupa to lordoza szyjna, kifoza piersiowa oraz lordoza lędźwiowa. Inne skrzywienia boczne kręgosłupa to skoliozy. Pogłębienie lordoz, kifozy i skolioz może przyjąć charakter patologiczny.

Kręgosłup: oznaczenia kręgów

Według nomenklatury medycznej kręgosłup dzieli się na:

 • odcinek szyjny – 7 kręgów szyjnych (C1-C7),

 • odcinek piersiowy – 12 kręgów piersiowych (Th1-Th12),

 • odcinek lędźwiowy – 5 kręgów lędźwiowych (L1-L5),

 • odcinek krzyżowy – 5 zrośniętych kręgów krzyżowych (S1-S5),

 • odcinek ogonowy (guziczny) – od 4 do 5 zrośniętych kręgów guzicznych (Co1-Co4/Co5).

Kręgosłup: choroby

Najczęściej występujące choroby kręgosłupa to:

 • zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa),

 • dyskopatia (tzw. wypadanie dysku),

 • osteoporoza,

 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

 • stenoza lędźwiowa,

 • rwa kulszowa,

 • lumbago.

Kręgosłup – jego powiązanie z innymi organami

Problemy z kręgosłupem mogą wpływać na pracę pozostałych narządów Nie chodzi tu tylko o ból głowy czy pleców, ale również o zaburzenia trawienia, choroby układu oddechowego czy zaburzenia ginekologiczne.

Kręgosłup to podpora naszego organizmu, która pozwala nam na poruszanie się w pionowej pozycji. Ta część ciała, często lekceważona, jest bardzo ważna, ponieważ jej stan bezpośrednio wpływa na pracę innych organów.O ścisłej zależności między problemami z kręgosłupem a licznymi chorobami wiedzieli już nasi najdawniejsi przodkowie. Jak kręgosłup wpływa na ogólny stan naszego zdrowia i z jakimi dolegliwościami są powiązane jego poszczególne odcinki, które nie są w odpowiednim stanie opisujemy poniżej.

Kręgosłup, a reszta naszego ciała

Najczęstszym przypadkiem, w którym lekarze znajdują powiązanie między kręgosłupem a innymi organami, jest popularny ból głowy. W większości przypadków jest on wynikiem nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu albo wykonaniem jakiegoś nagłego ruchu.

Jednak to nie wszystko – począwszy od szyi, a skończywszy na kości ogonowej, kręgosłup składa się z kilku części, które są bezpośrednio połączone z innymi organami, takimi jak:

 • Głowa i uszy, oczy i język, zęby, nos i jama ustna

 • Gardło, szyja i ramiona

 • Tarczyca

 • Dłonie

 • Serce, płuca i piersi

 • Pęcherzyk żółciowy, wątroba, żołądek, trzustka, śledziona

 • Nadnercza, nerki, pęcherz moczowy

 • Jelito cienkie, okrężnica, jelito grube

 • Narządy płciowe

 • Plecy

 • Stopy

Kręgosłup stanowi osłonę rdzenia kręgowego, który jest odpowiedzialny za przekaz wszystkich informacji, które wychodzą z mózgu i – dzięki licznym zakończeniom nerwowym, które przechodzą przez każdy kręg – docierają do wszystkich komórek ciała.

Kiedy poszczególne kręgi tracą swoje naturalne położenie, następuje problem z komunikacją między mózgiem a pozostałymi organami. I tu właśnie leży przyczyna bólu i rozmaitych chorób.

Często nawet jesteśmy w stanie dokładnie określić, który odcinek kręgosłupa „odłączył się” od systemu.

Aby lepiej zrozumieć całą tą zależność, warto dowiedzieć się więcej na temat podpory naszego organizmu. Kręgosłup dzieli się on na pięć docinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny.Kiedy na którymkolwiek jego odcinku występują problemy, pojawia się nie tylko ból pleców, ale również szereg innych dolegliwości.

Kręgosłup: powiązanie poszczególnych kręgów z chorobami

Kręgi szyjne

Pierwszy kręg szyjny: podtrzymuje głowę, a jego ból może być wywołany przez lęki, zmartwienia i negatywne emocje. Jest on przyczyną migren, bólów głowy, bezsenności i innych problemów i dolegliwości na tle nerwowym.

Drugi kręg szyjny: umożliwia wykonywanie ruchów głowy i jest bezpośrednio połączony z organami odpowiedzialnymi za nasze zmysły (oczami, uszami, nosem i jamą ustną).

Trzeci kręg szyjny: jeśli nie jest zdrowy, dochodzi do uszkodzeń skóry, kości i nerwów dochodzących do twarzy, uszu i zębów. Na poziomie emocjonalnym może prowadzić do izolacji od innych osób i zamknięcia się w sobie.

Czwarty, piąty i szósty kręg szyjny: są one zlokalizowane na poziomie tarczycy i pozostają z nią w bezpośrednim kontakcie. Są one odpowiedzialne za głos, gardło i struny głosowe. Mogą powodować choroby gardła, krtani, itp.

Siódmy kręg szyjny: Jego zły stan może wywoływać zaburzenia ruchowe pracy ramion, łokci, dłoni – w wyniku stanu zapalnego ich sprawność ruchowa ulega ograniczeniu.

Kręgi piersiowe

Pierwszy kręg piersiowy: reaguje przy wszelkich nadużyciach podczas uprawiania sportu czy codziennego wysiłku. Jego zły stan jest przyczyną problemów układu oddechowego.

Drugi kręg piersiowy: ulega często destabilizacji, kiedy tłumimy w sobie emocje i ich nie uzewnętrzniamy. Problem ten przejawia się w postaci pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych i odpowiedniego działania płuc , oskrzeli czyli układu oddechowego.

Trzeci kręg piersiowy: również jest powiązany z układem oddechowym i klatką piersiową.

Czwarty kręg piersiowy: Może zaburzać pracę pęcherzyka żółciowego.

Piąty kręg księgowy: zły stan tego kręgu prowadzi do powstania uczucia utraty kontroli nad organizmem, a przejawia się zaburzeniami pracy wątroby i problemami układu krwionośnego.

Szósty kręg piersiowy: kiedy jego stan ulega pogorszeniu, pojawiają się bóle żołądka.

Siódmy kręg piersiowy: uaktywnia się, kiedy nie wysypiasz się wystarczająco i jesteś zbyt zestresowany. Pojawiają się często problemy z trzustką, dwunastnica , śledzioną

Ósmy i dziewiąty kręg szyjny: są zlokalizowana na wysokości przepony, która cierpi jako pierwsza, kiedy odczuwasz silny strach lub niepewność. Najczęściej występującymi reakcjami są choroby śledziony, nadnerczy i alergie.

Dziesiąty kręg piersiowy: chory kręgosłup na tym odcinku może być przyczyną zaburzeń pracy nerek.

Jedenasty kręg piersiowy: jest powiązany z systemem nerwowym i może być przyczyną chorób skóry, takich jak trądzik czy wyprysk,pojawiaj,a się problemy z moczowodami.

Dwunasty kręg piersiowy: jego zły stan prowadzi do zaburzeń pracy jelit, bólu stawów, chorób jajników i nieprawidłowości w krążeniu limfy.

Kręgi lędźwiowe

Pierwszy kręg lędźwiowy: może być przyczyną patologii jelit i okrężnicy, takich jak zaparcia czy biegunka.

Drugi kręg lędźwiowy: gdy jego stan jest zły, pojawiają się żylaki, bóle brzucha oraz zapalenie wyrostka robaczkowego.

Trzeci kręg lędźwiowy: poważne problemy kręgosłupa znajdują odzwierciedlenie w bólu narządów płciowych, pęcherza moczowego i kolan. Zły stan tego kręgu może być również przyczyną zapalenia stawów.

Czwarty kręg lędźwiowy: odpowiada za ból w nerwie kulszowym, a w przypadku mężczyzn za problemy z prostatą.

Piąty kręg lędźwiowy:  Jest przyczyną bólu nóg, kolan i stóp.

Kręgi krzyżowe

Pierwszy, drugi i trzeci kręg krzyżowy: stanowią przyczynę problemów seksualnych.

Czwarty i piąty kręg krzyżowy: powodują problemy z płodnością, są przyczyną opryszczki, zapalenia pęcherza moczowego, kamieni nerkowych, biegunki i zaparć.

Kręgosłup zakończony jest zrośniętymi ze sobą kręgami guzicznymi.Ich zły stan może prowadzić do zaburzeń pracy jelit, układu moczowego, reprodukcyjnego, sercowo-naczyniowego i trawiennego.

rola i znaczenie kręgosłupa

0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page